Miesięcznik „Świat Problemów”
  • O nas
  • Redakcja
  • Prenumerata
  • Archiwum
  • Dla autorów
  • Kontakt

Diana Malinowska, „Kiedy praca szkodzi? Wskazówki dla terapeutów pracujących z osobami nadmiernie angażującymi się w pracę”

Książka autorstwa dr Diany Malinowskiej jest czymś w rodzaju „abc pierwszego kontaktu z problemem pracoholizmu”, podstawowym narzędziem edukacyjnym, które pomoże terapeucie w kontakcie i pracy z osobą prezentującą patologiczny wzorzec zaangażowania w pracę.

Głównym celem publikacji jest przekazanie ww. adresatom wiedzy na temat m.in.: różnych form nadmiernego zaangażowania w pracę, w tym uzależnienia od pracy, sposobów rozpoznawania i diagnozowania uzależnienia od pracy wraz z przykładami konkretnych technik i narzędzi, różnych form i sposobów oddziaływania na uzależnienie od pracy, w tym w szczególności na temat oddziaływań terapeutycznych.

Publikacja składa się z trzech rozdziałów, w których autorka w sposób praktyczny i zwięzły wprowadza czytelnika w tematykę osób nadmiernie angażujących się w pracę.

Rozdział 1. „Dobrze ubrane” uzależnienie?

W tym rozdziale autorka scharakteryzowała uzależnienie od pracy na podstawie kryteriów, o których mowa w różnych modelach opisywanych w literaturze polskiej i zagranicznej: komponentowy model uzależnień Marka D. Griffithsa, model Bryce’a W. Hagedorna, kryteria diagnostyczne opracowane na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 przez Bohdana T. Woronowicza, teoria pożądania pracy autorstwa Kamili Wojdyło, koncepcja nadmiernego obciążenia pracą autorstwa Elżbiety Hornowskiej  i Władysława Paluchowskiego.

Przedstawia także różnice pomiędzy tym zjawiskiem a innym przejawem pracy nadmiernej, jakim jest zaangażowanie w pracę. Trzeba zauważyć, że nie zawsze nadmierne wykonywanie pracy jest patologiczne. Autorka proponuje zatem, aby zachowania związane z nadmiernym wykonywaniem pracy rozpatrywać na kontinuum zdrowie – choroba, przyjmując zarówno perspektywę saluto-, jak i patogenetyczną. Ta pierwsza perspektywa koncentruje się na przyczynach zdrowia mimo pozostawania w sytuacjach trudnych, natomiast druga stawia pytania o przyczyny i mechanizmy zaburzeń. Autorka celowo pomija opisywane w literaturze typologie osób nadmiernie wykonujących pracę, aby koncentrować uwagę na poszukiwaniu przejawów uzależnienia lub zdrowia u konkretnej osoby, a nie zaszufladkowaniu jej do konkretnego typu.

Rozdział 2. „Pracoholizm – wrodzony czy nabyty?”

W tej części autorka stawia pytanie: w czym można upatrywać przyczyn pracoholizmu? Takich perspektyw i podejść wyróżnia ona 7 (perspektywa cech osobowości, perspektywa podmiotowa, perspektywa uzależnienia, perspektywa systemowej terapii rodzin, podejście behawioralne, podejście poznawcze, podejście środowiskowe), a każda z nich posługuje się odmiennym zestawem pojęć opisujących przyczyny pracoholizmu. Każdą z perspektyw jest zilustrowana opisem przypadku. Zawiera on przede wszystkim cechy charakterystyczne właściwe danej perspektywie, a pomija inne, aby podkreślić specyfikę tego konkretnego podejścia.

Rozdział 3. „Jak zmienić przymus pracy na wybór?”

W tej części publikacji zostały zaprezentowane różne formy pomocy osobom uzależnionym od pracy, a także działania, które mogą zapobiec uzależnieniu. W szczególności omówiono i podano przykłady oddziaływań terapeutycznych. Najwięcej miejsca poświęcono racjonalno-emotywnej terapii zachowania z uwagi na to, że w kontekście pomocy pracoholikom najwięcej jest na jej temat informacji. Niestety, wciąż nie dysponujemy danymi, które potwierdzałyby skuteczność jakiejkolwiek formy terapii w leczeniu uzależnienia od pracy. Jednak z doświadczenia zawodowego autorki wynika, że to nie podejście czy technika są najistotniejsze w zdrowieniu, ale pełne autorefleksji i świadome „przechodzenie” osoby uzależnionej od pracy przez proces zmiany.

Publikacja  została ona wydana pod koniec 2017 roku i była współfinansowana ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Poprzedni artykuł Sam nie potrafię przestać pić i poukładać sobie życia
Kolejny artykuł Działania outreach w pracy z osobami uzależnionymi realizowane przez Fundację Salida

Podobne artykuły Podobne artykuły

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Listopad 2019



str.
3

Z dr. Piotrem SZCZUKIEWICZEM, dr psychologii, terapeutą w Specjalistycznej Poradni Psychoprofilatyki i Terapii Rodzin w Lublinie rozmawia Katarzyna KULESZA rozmawia Katarzyna KULESZA
Różne podejścia, ten sam cel - zmotywować do zmiany

str.
6

Tadeusz Pulcyn
Bielańskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich motywuje do zmiany stylu życia

str.
9

Dorota Jaszczak-Kuźmińska
Małymi krokami z coraz większą siłą

str.
13

Z Piotrem JABŁOŃSKIM, dyrektorem Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, rozmawia Anna HERNIK-SOLARSKA
Trzeba patrzeć na istotę zjawisk

str.
17

Aneta Zdunek
NIK o profilaktyce uzależnień

str.
18

Aleksandra Przybora
Samopomoc w internecie: jak działa wsparcie społeczne online

str.
21

Beata Modrzejewska
Motywacja do autodestrukcji

str.
24

Barbara Badora
Zagrożenie uzależnieniem od internetu i mediów społecznościowych

str.
28

Z Sylwestrem LEWANDOWSKIM, przewodniczącym Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu rozmawia ŁUKOWSKA, p.o. Dyrektor PARPA
Sądowa praktyka procedury zobowiązania do leczenia

str.
31

Tadeusz Pulcyn
Wspólnie, interdyscyplinarnie, społecznie

Czytelnia Świata Problemów

Diana Malinowska, „Kiedy praca szkodzi? Wskazówki dla terapeutów pracujących z osobami nadmiernie angażującymi się w pracę”

Diana Malinowska, „Kiedy praca szkodzi? Wskazówki dla terapeutów pracujących z osobami nadmiernie angażującymi się w pracę”

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Zobacz także:




© 2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Świat Problemów.
Zaprojektowane i wykonane przez Sobre
Close Window

Loading, Please Wait!

This may take a second or two. Loading, Please Wait!