Miesięcznik „Świat Problemów”
  • O nas
  • Redakcja
  • Prenumerata
  • Archiwum
  • Dla autorów
  • Kontakt

Recenzja książki „Zakupoholizm. Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania?”

Zakupoholizm w powszechnej opinii nie jest postrzegany jako zaburzenie kontroli impulsów, uzależnienie od czynności, ale raczej jako błahy temat, traktowany z przymrużeniem oka – bardziej jako fanaberia niż poważny problem. Tymczasem w Wielkiej Brytanii liczba osób uzależnionych od kompulsywnego kupowania to ok. 15% populacji, natomiast w Polsce waha się ona od 3 do 5%.

Katarzyna Kucewicz – psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka w dziedzinie zakupoholizmu, proponuje nam bardzo dobrze przygotowane kompendium wiedzy na temat kompulsywnego robienia zakupów. Możemy znaleźć w nim nie tylko informacje na temat przyczyn i objawów tego uzależnienia, ale również wykonać test, by zyskać wiedzę o tym, czy znajdujemy się na drodze wejścia w nałogowe zachowania.
A wszystkie treści podane są w bardzo przystępnej formie i napisane zrozumiałym dla każdego językiem. Jak zaznacza Autorka, książka jest skonstruowana w taki sposób, jakby przebiegał warsztat kontrolowania zakupów. Kolejne rozdziały, oprócz teoretycznego spojrzenia na zagadnienie, zawierają także ćwiczenia i zadania terapeutyczne. Dlatego, czytając ten poradnik, warto być wobec siebie szczerym i poświęcić na lekturę więcej czasu, by móc przemyśleć przeczytane treści.

Książka składa się z trzech głównych części: pierwsza zawiera informacje na temat kryteriów rozpoznawania zakupoholizmu, przyczyn nałogowego kupowania oraz autodiagnozy – określenia indywidualnego profilu zakupowego. Druga część to praktyczny trening zakupowej kontroli. Jest to zestaw ćwiczeń do pracy nad sobą oraz technik i wskazówek, w jaki sposób budować długoterminowy plan zmiany. W trzeciej części Autorka proponuje alternatywne techniki kontroli, np. medytację, afirmację, hipnozę, biofeedback z zaznaczeniem, które z proponowanych technik można zastosować samodzielnie, a jakie wymagają kontaktu ze specjalistą. W tej części znalazły się także praktyczne informacje dotyczące dostępnych form pomocy dla osób uzależnionych od zakupów oraz treści przydatne osobom, których bliscy borykają się z tym problemem.

Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich, którzy mają problem z kontrolowaniem zakupów, ponieważ znajdą w niej test do autodiagnozy, który może być pierwszym krokiem do uświadomienia sobie problemu i początkiem procesu zmian, jakie warto wprowadzić w swoim życiu.

To wartościowa lektura także dla terapeutów mających kontakt z osobami uzależnionymi behawioralnie, gdyż może stanowić uzupełnienie psychoterapii. Autorka nie tylko proponuje różne techniki przetransponowane z pracy z osobami uzależnionymi od hazardu, internetu czy gier komputerowych, ale także strategie stosowane wyłącznie w terapii osób mających problem z nadmiernym wydatkowaniem.

Po tę książkę powinni także sięgnąć ci wszyscy, którzy przeczuwają lub mają pewność, że ktoś z ich bliskich boryka się z problemem braku kontroli impulsu do kupowania. Autorka szczegółowo wyjaśnia, dlaczego nie warto kontrolować zakupoholika, co to jest współuzależnienie oraz w jaki sposób chronić siebie i członków rodziny.

Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób funkcjonujemy i czy szał zakupowy, którego od czasu do czasu każdy z nas doświadcza, wiąże się tylko z przyjemnością czy już nosi znamiona uzależnienia. Zakupoholizm bowiem „stanowi ucieczkę od samego siebie, własnego smutku, żalu, rozpaczy, a czasem żałoby. Jest zagłuszaczem, podobnie jak alkohol. Nie leczy ani nie pomaga, tylko pozwala zapomnieć. Niestety cena jest wysoka – zwykle aż nazbyt (…) Bo nałóg zakupowy, tak jak każdy inny nałóg, to głębokie zniewolenie”.

Zakupoholizm
Artykuł pochodzi z miesiąca: Luty 2016
Poprzedni artykuł ABC profilaktyki zachowań ryzykownych dla rodziców nastolatków
Kolejny artykuł Anonimowi Przyjaciele

Podobne artykuły Podobne artykuły

Interdyscyplinarność a współpraca

Opór w odpowiedzi

Potrzeby a realia profilaktyki i wspomagania rozwoju osób ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych w Polsce

To nie jest kwestia przyjemności

To nie jest kwestia przyjemności

Skutki pracoholizmu dla osoby, która jest pracoholikiem

Formy pomocy pracoholikom inne niż terapia

Zadłużanie się – choroba czy sposób na życie?

Zadłużanie się – choroba czy sposób na życie?

Przeciwdziałanie efektom psychologicznym zwiększającym ryzyko załamania abstynencji w procesie trzeźwienia

Styczeń 2021



str.
3

Honorata Skrętowska
Superwizja w psychoterapii: funkcja i obszary do pracy

str.
7

Adam Chojnacki
Wieloperspektywiczna superwizja w obszarze przeciwdziałania przemocy

str.
12

Z Wandą PASZKIEWICZ – psychoterapeutką, superwizorką, kierowniczką Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, rozmawiała Aleksandra PRZYBORA
Superwizja Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

str.
16

Anna Maria Nowakowska
Marzenie ściętej głowy

str.
19

Z dr. Adamem KŁODECKIM – psychologiem, psychoterapeutą, superwizorem psychoterapii uzależnień rozmawiał Tadeusz PULCYN
Terapia online i przez telefon

str.
21

Agata Sierota
Uzależnienia krzyżowe w kontekście politoksykomanii

str.
25

Aleksandra Przybora
Dzieci i młodzież w okresie pandemii COVID-19 – relacja z seminarium

str.
27

Anna Puchacz-Kozioł
Zagadnienia prawne związane z przetwarzaniem danych osobowych przez gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych

str.
27

Tadeusz Pulcyn
Nie odpuszczam

Czytelnia Świata Problemów

Diana Malinowska, „Kiedy praca szkodzi? Wskazówki dla terapeutów pracujących z osobami nadmiernie angażującymi się w pracę”

Diana Malinowska, „Kiedy praca szkodzi? Wskazówki dla terapeutów pracujących z osobami nadmiernie angażującymi się w pracę”

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Zobacz także:




© 2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Świat Problemów.
Zaprojektowane i wykonane przez Sobre
Close Window

Loading, Please Wait!

This may take a second or two. Loading, Please Wait!