Miesięcznik „Świat Problemów”
  • O nas
  • Redakcja
  • Prenumerata
  • Archiwum
  • Dla autorów
  • Kontakt

Recenzja książki „Zakupoholizm. Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania?”

Zakupoholizm w powszechnej opinii nie jest postrzegany jako zaburzenie kontroli impulsów, uzależnienie od czynności, ale raczej jako błahy temat, traktowany z przymrużeniem oka – bardziej jako fanaberia niż poważny problem. Tymczasem w Wielkiej Brytanii liczba osób uzależnionych od kompulsywnego kupowania to ok. 15% populacji, natomiast w Polsce waha się ona od 3 do 5%.

Katarzyna Kucewicz – psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka w dziedzinie zakupoholizmu, proponuje nam bardzo dobrze przygotowane kompendium wiedzy na temat kompulsywnego robienia zakupów. Możemy znaleźć w nim nie tylko informacje na temat przyczyn i objawów tego uzależnienia, ale również wykonać test, by zyskać wiedzę o tym, czy znajdujemy się na drodze wejścia w nałogowe zachowania.
A wszystkie treści podane są w bardzo przystępnej formie i napisane zrozumiałym dla każdego językiem. Jak zaznacza Autorka, książka jest skonstruowana w taki sposób, jakby przebiegał warsztat kontrolowania zakupów. Kolejne rozdziały, oprócz teoretycznego spojrzenia na zagadnienie, zawierają także ćwiczenia i zadania terapeutyczne. Dlatego, czytając ten poradnik, warto być wobec siebie szczerym i poświęcić na lekturę więcej czasu, by móc przemyśleć przeczytane treści.

Książka składa się z trzech głównych części: pierwsza zawiera informacje na temat kryteriów rozpoznawania zakupoholizmu, przyczyn nałogowego kupowania oraz autodiagnozy – określenia indywidualnego profilu zakupowego. Druga część to praktyczny trening zakupowej kontroli. Jest to zestaw ćwiczeń do pracy nad sobą oraz technik i wskazówek, w jaki sposób budować długoterminowy plan zmiany. W trzeciej części Autorka proponuje alternatywne techniki kontroli, np. medytację, afirmację, hipnozę, biofeedback z zaznaczeniem, które z proponowanych technik można zastosować samodzielnie, a jakie wymagają kontaktu ze specjalistą. W tej części znalazły się także praktyczne informacje dotyczące dostępnych form pomocy dla osób uzależnionych od zakupów oraz treści przydatne osobom, których bliscy borykają się z tym problemem.

Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich, którzy mają problem z kontrolowaniem zakupów, ponieważ znajdą w niej test do autodiagnozy, który może być pierwszym krokiem do uświadomienia sobie problemu i początkiem procesu zmian, jakie warto wprowadzić w swoim życiu.

To wartościowa lektura także dla terapeutów mających kontakt z osobami uzależnionymi behawioralnie, gdyż może stanowić uzupełnienie psychoterapii. Autorka nie tylko proponuje różne techniki przetransponowane z pracy z osobami uzależnionymi od hazardu, internetu czy gier komputerowych, ale także strategie stosowane wyłącznie w terapii osób mających problem z nadmiernym wydatkowaniem.

Po tę książkę powinni także sięgnąć ci wszyscy, którzy przeczuwają lub mają pewność, że ktoś z ich bliskich boryka się z problemem braku kontroli impulsu do kupowania. Autorka szczegółowo wyjaśnia, dlaczego nie warto kontrolować zakupoholika, co to jest współuzależnienie oraz w jaki sposób chronić siebie i członków rodziny.

Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób funkcjonujemy i czy szał zakupowy, którego od czasu do czasu każdy z nas doświadcza, wiąże się tylko z przyjemnością czy już nosi znamiona uzależnienia. Zakupoholizm bowiem „stanowi ucieczkę od samego siebie, własnego smutku, żalu, rozpaczy, a czasem żałoby. Jest zagłuszaczem, podobnie jak alkohol. Nie leczy ani nie pomaga, tylko pozwala zapomnieć. Niestety cena jest wysoka – zwykle aż nazbyt (…) Bo nałóg zakupowy, tak jak każdy inny nałóg, to głębokie zniewolenie”.

Zakupoholizm
Artykuł pochodzi z miesiąca: Luty 2016
Poprzedni artykuł ABC profilaktyki zachowań ryzykownych dla rodziców nastolatków
Kolejny artykuł Anonimowi Przyjaciele

Podobne artykuły Podobne artykuły

Powstrzymaj pijanego kierowcę

Internetowy hejt po obu stronach monitora: konsekwencje cyberprzemocy

Trzeźwość a dążenie do sensu

Uchwały Rad Gmin odnoszące się do ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu

Czy dla dorosłych dzieci się liczą?

Picie się kończy – zaczynają się inne problemy

Nauczyciele w profilaktyce opartej na naukowych podstawach

Vademecum

Listopad 2019



str.
3

Z dr. Piotrem SZCZUKIEWICZEM, dr psychologii, terapeutą w Specjalistycznej Poradni Psychoprofilatyki i Terapii Rodzin w Lublinie rozmawia Katarzyna KULESZA rozmawia Katarzyna KULESZA
Różne podejścia, ten sam cel - zmotywować do zmiany

str.
6

Tadeusz Pulcyn
Bielańskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich motywuje do zmiany stylu życia

str.
9

Dorota Jaszczak-Kuźmińska
Małymi krokami z coraz większą siłą

str.
13

Z Piotrem JABŁOŃSKIM, dyrektorem Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, rozmawia Anna HERNIK-SOLARSKA
Trzeba patrzeć na istotę zjawisk

str.
17

Aneta Zdunek
NIK o profilaktyce uzależnień

str.
18

Aleksandra Przybora
Samopomoc w internecie: jak działa wsparcie społeczne online

str.
21

Beata Modrzejewska
Motywacja do autodestrukcji

str.
24

Barbara Badora
Zagrożenie uzależnieniem od internetu i mediów społecznościowych

str.
28

Z Sylwestrem LEWANDOWSKIM, przewodniczącym Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu rozmawia ŁUKOWSKA, p.o. Dyrektor PARPA
Sądowa praktyka procedury zobowiązania do leczenia

str.
31

Tadeusz Pulcyn
Wspólnie, interdyscyplinarnie, społecznie

Czytelnia Świata Problemów

Diana Malinowska, „Kiedy praca szkodzi? Wskazówki dla terapeutów pracujących z osobami nadmiernie angażującymi się w pracę”

Diana Malinowska, „Kiedy praca szkodzi? Wskazówki dla terapeutów pracujących z osobami nadmiernie angażującymi się w pracę”

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Piotr Szczukiewicz, Drogi do zdrowia.

Zobacz także:




© 2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Świat Problemów.
Zaprojektowane i wykonane przez Sobre
Close Window

Loading, Please Wait!

This may take a second or two. Loading, Please Wait!